Datovka 3

Úvod

Datovka 3 je multiplatformní desktopová aplikace pro přístup k Datovým schránkám (dále DS). Podporuje veškerou funkcionalitu online rozhraní DS včetně všech používaných metod autentizace. Z Datovky je možné číst zprávy, odesílat zprávy, kontrolovat integritu zpráv, exportovat doručenky i celé zprávy, exportovat přehled korespondence za určité časové období, atd. Uživatelské rozhraní aplikace se velice podobá běžným poštovním klientům.

Upozornění

Dne 13.9.2015 došlo ke změně certifikátů potřebných pro připojení k serveru ISDS - viz tento odkaz. Kvůli této změně přestala aplikace Datovka 3 fungovat.

Aplikace začala vypisovat chybu: Nebylo možné stáhnout seznam přijatých zpráv. Ověření certifikátu serveru selhalo! Nebylo možné ověřit certifikát serveru. Nebylo by bezpečné posílat vaše přihlašovací údaje nedůvěryhodnému serveru a tak Datovka přerušila spojení. …

Datovka 3 si stěžuje, protože ji chybí nové certifikáty z www.geotrust.com, konkrétně s velikou pravděpodobností schází některý z certifikátů: Equifax_CA nebo GeoTrust_CA. Pro opravení funkčnosti Datovky 3 v systému lokalizujte soubor dslib/trusted_certificates/all_trusted.pem a doplňte do něj tyto certifikáty. Aktualizovaný soubor ke stažení zde. Po aktualizaci tohoto souboru by Vám měla Datovka 3 opět fungovat.

Doporučení: Datovka 3 není nadále udržovaná, doporučujeme přejít na verzi Datovka 4.

Zřeknutí se zodpovědnosti

Použití této aplikace je pouze na vlastní nebezpečí a sdružení CZ.NIC v žádném případě neodpovídá za žádné způsobené škody.

Ke stažení

Balíčky

Od verze 2.0 se významně změnil způsob balíčkování Datovky. Knihovna dslib obsahovala v předchozích verzích přibalené knihovny pyasn1 a sudsds. Ty jsou nově distribuovány samostatně a je tedy třeba nainstalovat i jejich balíčky.

Zatímco knihovna sudsds je upravená podoba knihovny suds, kterou udržují CZ.NIC Labs v rámci vývoje Datovky a přirozeně pro ni tedy vydáváme balíčky, pyasn1 je používaná v nezměněné upstreamové podobě. Důvod, proč nabízíme balíčky i pro tuto knihovnu je nepřítomnost dostatečně aktuální verze knihovny v běžných distribucích.

Pokud je to tedy možné, použijte knihovnu pyasn1 z vašeho balíčkovacího systému. Pokud není verze 0.0.13 nebo novější dostupná, můžete použít námi vytvořený balíček.

Hlášení chyb

Chyby v aplikaci Datovka můžete hlásit na emailové adrese datove-schranky@labs.nic.cz. Informace o známých problémech najdete na této stránce.

Podporované platformy

Screenshoty

Datovka 3 Datovka 3

Zadávací dokumentace

Pro přehled o plánovaném rozvoji tohoto projektu přikládáme zadávací dokumentaci - PDF zadávací dokumentace.

Varování: zadávací dokumentace projektu je pracovní materiál CZ.NIC, který nemá závaznou platnost.